Wiadomości

stat

Kuchnię polską lubimy najbardziej, food trucki mniej

Kuchnia polska i włoska to ulubione smaki Polaków według autorów raportu "Polska na talerzu 2018".
Kuchnia polska i włoska to ulubione smaki Polaków według autorów raportu "Polska na talerzu 2018". fot. 123rf.com

Najchętniej jemy dania kuchni polskiej, food trucki niewielu z nas interesują. To część z wniosków, które płyną z raportu "Polska na talerzu 2018", badającego trendy gastronomiczne w naszym kraju.Jaką kuchnię lubisz najbardziej?

polską

36%

włoską

21%

amerykańską

4%

śródziemnomorską

14%

bliskowschodnią

3%

azjatycką

18%

inną

4%
Raport "Polska na talerzu" powstał w tym roku po raz ósmy. Ze statystyk wynika, że z roku na rok coraz więcej Polaków korzysta z lokali gastronomicznych. W 2016 roku jedzenie na mieście deklarowało 74 proc. respondentów, w 2017 roku - 77 proc., a w 2018 roku - aż 94 proc. pytanych. Z tego wynika, że obecnie tylko 6 proc. Polaków nie jada poza domem. Dlaczego? Najczęstszą (62 proc.) przyczyną jest fakt, iż wolą domowe jedzenie.

Jak często jemy na mieście? Najwięcej badanych (28 proc.) odwiedza lokale gastronomiczne 2-3 razy w miesiącu. 22 proc. respondentów robi to raz na miesiąc, a 21 proc. - raz na 2-3 miesiące. Większość badanych odwiedza lokale gastronomiczne zarówno w dni robocze, jak i w weekendy (61 proc.). W tygodniu 68 proc. respondentów zostawia w lokalu między 11 a 40 zł, podczas gdy w weekendy 65 proc. badanych wydaje między 21 a 70 zł. Można sądzić więc, że w tygodniu jemy na mieście głównie po to, aby zaspokoić głód, a w weekendy chętniej w lokalach świętujemy.

Ci, którzy decydują się zjeść na mieście, motywują to zazwyczaj okazją do spotkań ze znajomymi (42 proc.) lub odkrycia nowych smaków (37 proc.). I tutaj też można zaobserwować zmianę w stosunku do lat poprzednich. W 2016 i 2017 roku respondenci wskazywali bardziej pragmatyczne powody odwiedzania restauracji i barów - wygodę i oszczędność. Jak widać, obecnie jedzenie poza domem pełni głównie funkcję społeczną oraz stanowi okazję do zdobywania nowych doświadczeń.

Będzie smacznie! Kulinarne imprezy w lipcu - nie przegap żadnejCo ciekawe, autorzy raportu nie obserwują wzrostu zainteresowania food truckami czy targami śniadaniowymi i nocnymi.
Co ciekawe, autorzy raportu nie obserwują wzrostu zainteresowania food truckami czy targami śniadaniowymi i nocnymi. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl
Największą popularnością wśród badanych cieszą się pizzerie (69 proc.), lokale typu fast food (59 proc.) oraz restauracje (53 proc.). Ale to akurat żadna nowość - te trzy rodzaje lokali pozostają w ścisłej czołówce od lat. Wysoko w rankingu utrzymują się też bary z kebabami. Co ciekawe, autorzy raportu nie obserwują wzrostu zainteresowania food truckami (16. proc.) czy targami śniadaniowymi i nocnymi (3 proc.). Być może jest to jeszcze zbyt świeże zjawisko, a być może wciąż niszowa gałąź gastronomii.

Najciekawsze zdaje się jednak pytanie o preferencja kulinarne Polaków. Respondenci zapytani o najchętniej wybierane rodzaje kuchni najczęściej wskazywali kuchnię polską (79 proc.) i kuchnię włoską, która zanotowała jednak duży spadek (56 proc. w 2018 roku kontra 81 proc. w roku ubiegłym). Na popularności w stosunku do 2017 roku straciły także kuchnia arabska, którą należy rozumieć przede wszystkim jako kebaby (28 proc. vs 51 proc.) i amerykańska (34 proc. vs 63 proc.). Z raportu wynika, że dania wegetariańskie i wegańskie cieszą się niewielkim zainteresowaniem.

Raport "Polska na Talerzu 2018" przygotowano na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego w lutym 2018 przez IQS na zlecenie sieci hurtowni MAKRO Polska, metodą CAWI (bezpośredni wywiad prowadzony drogą internetową wspomagany komputerowo) na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania próbie tysiąca panelistów - użytkowników internetu powyżej 18. roku życia.

Opinie (126) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kulinaria

Najświeższe opinie

BeautyHair B. Muszarska pokaż na mapie 6.0

kategoria:
Fryzjerzy

Z czystym sumieniem mogę polecić kreatynowe prostowanie włosów u Pani Basi

Jasta Sp.J. B.Czarnecka M.Czarnecki pokaż na mapie 1.0

kategoria:
Biura rachunkowe i księgowi

Byłam klientka tego biura przez rok i z całym przekonaniem odradzam wszystkim przyszłym potencjalnym klientom. Właścicielka to osoba nieprofesjonalna, mściwa nie potrafiąca przyznać się do swoich błędów, niekompetentna, pozbawiona szacunku dla klienta, niepomocna i złośliwa. Pani Maria (pracownica)albo nigdy nic nie wie albo nie ma czasu rozmawiać ,lekceważy pytania i ewentualne problemy ,bo jest tak zawalona praca, ze nie ma czasu na nic... najważniejsze przynieść pieniądze za miesiąc ,o nic nie pytac i nie przeszkadzać... usług kadrowych niby nie świadczą . Zrezygnowałam z ich usług , miałam problem z odzyskaniem dokumentów, otrzymałam niekompletne... to biuro to dramat

Przedszkole nr 16 pokaż na mapie

kategoria:
Przedszkola

Dwójka moich dzieci chodziła do tego przedszkola. Na początku jako nieświadomi młodzi rodzice, byliśmy bardzo zadowoleni. W końcu dziecko nakarmione, wesołe i czyste odbieraliśmy od miłego personelu placówki. Nikt z rodziców innych dzieci nie zgłaszał żadnych obiekcji. Jednak przy drugim dziecku naszła nas refleksja. Pani Dyrektor, jak co roku, na zebraniu we wrześniu wygłasza dokładnie to samo przemówienie. Przedstawienia w poszczególnych grupach niczym się nie różniące, ja rozumiem że warto trzymać się sprawdzonych, utartych metod, ale otwartość na zmiany też jest ważna. Nagradzanie dzieci słodyczami. Mała ilość wyjść kulturalnych, nie korzystanie z darmowych atrakcji organizowanych przez Miasto oraz różne organizacje. BRAK wychodzenia z dziećmi na dwór, do ogródka. Zastraszanie dzieci, niedostrzeganie poważnych problemów z dzieckiem. Brak organizacji spotkań z rodzicami np.festynów. Brak Rady Rodziców - składkami zarządza dyrekcja przedszkola! Wszystko to można by poprawić, ale niestety Pani Dyrektor nie jest kompanem do rozmów! Jedynymi wyjątkowymi, chcącymi Nauczycielkami w przedszkolu są Pani Ala i Pani Beata, które są otwarte, pomocne i skore do współpracy!

Nowe Orłowo Dental Clinic pokaż na mapie 6.0

kategoria:
Stomatolodzy

Szczerze polecam cały zespół lekarzy z Nowe Orłowo Dental Clinic. Z usług korzystamy całą rodziną od ponad roku. Szczególne wrażenie zrobiło na nas niesamowite podejście do dzieci, dużo spokoju i cierpliwości Dr Dagmary co spowodowało, że nasze dziecko przestało bać się dentysty. Ząb zakwalifikowany w innym gabinecie do usunięcia został uratowany. Widać, że lekarze „walczą” o każdego zęba otwarcie informując o możliwości pojawienia ewentualnych powikłań, proponują alternatywne sposoby leczenia. Czuć, że podczas wizyt nie jestem kolejnym pacjentem tylko mój przypadek jest indywidualnie rozpatrywany. Podsumowując = komfortowe warunki leczenia, duża dostępność terminów i wszystko wytłumaczone przed leczeniem. Zdecydowanie polecam P Barański

Nowootwarte w mieście

Słony Spichlerz

Póki nie został otwarty właściwy budynek, mamy otwarty namiot-pawilon.

Promocje

twarz+szyja - ujędrnienie z Pollogen Legend!

Czas trwania promocji: od 2019-03-21 do 2019-04-30

dodatkowe informacje

Leczenie za pomocą urządzenia Pollogen LEGEND...