Wiadomości

stat

Kuchnię polską lubimy najbardziej, food trucki mniej

Kuchnia polska i włoska to ulubione smaki Polaków według autorów raportu "Polska na talerzu 2018".
Kuchnia polska i włoska to ulubione smaki Polaków według autorów raportu "Polska na talerzu 2018". fot. 123rf.com

Najchętniej jemy dania kuchni polskiej, food trucki niewielu z nas interesują. To część z wniosków, które płyną z raportu "Polska na talerzu 2018", badającego trendy gastronomiczne w naszym kraju.Jaką kuchnię lubisz najbardziej?

polską

36%

włoską

21%

amerykańską

4%

śródziemnomorską

14%

bliskowschodnią

3%

azjatycką

18%

inną

4%
Raport "Polska na talerzu" powstał w tym roku po raz ósmy. Ze statystyk wynika, że z roku na rok coraz więcej Polaków korzysta z lokali gastronomicznych. W 2016 roku jedzenie na mieście deklarowało 74 proc. respondentów, w 2017 roku - 77 proc., a w 2018 roku - aż 94 proc. pytanych. Z tego wynika, że obecnie tylko 6 proc. Polaków nie jada poza domem. Dlaczego? Najczęstszą (62 proc.) przyczyną jest fakt, iż wolą domowe jedzenie.

Jak często jemy na mieście? Najwięcej badanych (28 proc.) odwiedza lokale gastronomiczne 2-3 razy w miesiącu. 22 proc. respondentów robi to raz na miesiąc, a 21 proc. - raz na 2-3 miesiące. Większość badanych odwiedza lokale gastronomiczne zarówno w dni robocze, jak i w weekendy (61 proc.). W tygodniu 68 proc. respondentów zostawia w lokalu między 11 a 40 zł, podczas gdy w weekendy 65 proc. badanych wydaje między 21 a 70 zł. Można sądzić więc, że w tygodniu jemy na mieście głównie po to, aby zaspokoić głód, a w weekendy chętniej w lokalach świętujemy.

Ci, którzy decydują się zjeść na mieście, motywują to zazwyczaj okazją do spotkań ze znajomymi (42 proc.) lub odkrycia nowych smaków (37 proc.). I tutaj też można zaobserwować zmianę w stosunku do lat poprzednich. W 2016 i 2017 roku respondenci wskazywali bardziej pragmatyczne powody odwiedzania restauracji i barów - wygodę i oszczędność. Jak widać, obecnie jedzenie poza domem pełni głównie funkcję społeczną oraz stanowi okazję do zdobywania nowych doświadczeń.

Będzie smacznie! Kulinarne imprezy w lipcu - nie przegap żadnejCo ciekawe, autorzy raportu nie obserwują wzrostu zainteresowania food truckami czy targami śniadaniowymi i nocnymi.
Co ciekawe, autorzy raportu nie obserwują wzrostu zainteresowania food truckami czy targami śniadaniowymi i nocnymi. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl
Największą popularnością wśród badanych cieszą się pizzerie (69 proc.), lokale typu fast food (59 proc.) oraz restauracje (53 proc.). Ale to akurat żadna nowość - te trzy rodzaje lokali pozostają w ścisłej czołówce od lat. Wysoko w rankingu utrzymują się też bary z kebabami. Co ciekawe, autorzy raportu nie obserwują wzrostu zainteresowania food truckami (16. proc.) czy targami śniadaniowymi i nocnymi (3 proc.). Być może jest to jeszcze zbyt świeże zjawisko, a być może wciąż niszowa gałąź gastronomii.

Najciekawsze zdaje się jednak pytanie o preferencja kulinarne Polaków. Respondenci zapytani o najchętniej wybierane rodzaje kuchni najczęściej wskazywali kuchnię polską (79 proc.) i kuchnię włoską, która zanotowała jednak duży spadek (56 proc. w 2018 roku kontra 81 proc. w roku ubiegłym). Na popularności w stosunku do 2017 roku straciły także kuchnia arabska, którą należy rozumieć przede wszystkim jako kebaby (28 proc. vs 51 proc.) i amerykańska (34 proc. vs 63 proc.). Z raportu wynika, że dania wegetariańskie i wegańskie cieszą się niewielkim zainteresowaniem.

Raport "Polska na Talerzu 2018" przygotowano na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego w lutym 2018 przez IQS na zlecenie sieci hurtowni MAKRO Polska, metodą CAWI (bezpośredni wywiad prowadzony drogą internetową wspomagany komputerowo) na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania próbie tysiąca panelistów - użytkowników internetu powyżej 18. roku życia.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (126)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kulinaria

Najświeższe opinie

Przedszkole nr 83 pokaż na mapie 6.0

kategoria:
Przedszkola

Bardzo dobre przedszkole Jestem spokojny gdy zostawiam tam swoje dziecko

DPD Pickup pokaż na mapie 6.0

kategoria:
Punkty odbioru przesyłek

Profesjonalna obsługa,błyskawiczny odbiór i doręczenie polecam

Dryft pokaż na mapie 6.0

kategoria:
Odzież męska

Nie nazwałbym tego sklepem, raczej salonem. Jak wielu Polaków i ja bywałem w tzw „Świecie”. Jako że mieszkałem w różnych miejscach, chodziłem do tego rodzaju miejsc. Zawsze znalazłem coś ciekawego dla siebie. W opisywanym panuje bardzo miła atmosfera. Można wybrać coś dla siebie a gość obsługujący ma wielki plus za kulturę. W zasadzie ubiera mnie żona i jest tym salonem zachwycona. Czuć tam to coś, czego absolutnie nie ma w innych miejscach albo jest niezmiernie żądło spotykane. Facetowi zależy na ludziach, na klientach i wiem, że znowu tam przyjdę. Rzeczy bardzo dobre jakościowo, ceny OK no i nie jestem ubrany jak co drugi na ulicy. Uważam że warto tam wejść i nawet jak nic za pierwszym razem się nie kupi, to przynajmniej można zobaczyć jak obsługuje się klienta a ja akurat jestem czuły na tym punkcie. Żona nawet zaprowadziła tam swoje koleżanki aby te kupiły coś dla swoich mężów czy partnerów, często i moich kolegów. Nawet nie jestem specjalnie zazdrosny, bo jest masa rzeczy niepowtarzalnych. Salon na wysokim poziomie i szkoda że tak mało jest w Polsce takich miejsc. Miejsce, rzeczy i obsługa godna polecenia.

Baltic Clinic pokaż na mapie 3.0

kategoria:
Przychodnie, poradnie

Niestety miałam tą nieprzyjemność zapisać się do tej Pani jako lekarza rodzinnego ( taka propozycja rejestracji).Byłam raz i więcej nie pójdę. Zgadzam się z innymi opiniami na temat tego lekarza. Bardziej nieprzyjemnej osoby w życiu nie spotkałam. Zero zainteresowania moją osobą, nie słucha, nawet nie patrzy, nic prawie nie mówi.Wieczny Grymas niezadowolenia na twarzy. Człowiek - cień. Tragedia. Wybór zawodu na pewno nietrafiony. Muszę znaleźć innego lekarza, bo nie chciałabym z czymś poważnym trafić do tej Pani.

Nowootwarte w mieście

Cybermachina Gdynia

Cybermachina - pub inny niż wszystkie!
Doskonałe piwo, fantazyjne mikstury alkoholowe,...

Bar Deptak

Nowy Bar z domowym jedzeniem.

Promocje

Zabieg nawilżający dłonie!

Czas trwania promocji: od 2018-08-30 do 2018-09-30

dodatkowe informacje

Zapraszamy na zabieg peelingu PQ-AGE na dłonie,...